Balandis 2015

AVAKA pasiekė, kad būtų uždaryta piratinė filmų svetainė

Režisierius Audrius Juzėnas, sukūręs filmą „Ekskursantė“, tapo nemalonaus fakto liudininku – jo filmas neteisėtai atsirado interneto svetainėse su pasiūlymu žiūrėti nemokamai. Filmo kūrėjai kreipėsi į Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociaciją AVAKA su prašymu sustabdyti neteisėtą lietuviško filmo demonstravimą. 

Filmą „Ekskursantė“ net 12 metų kūrusios kompanijos „Cinemark“ prezidentas Algirdas Šemeškevičius oficialiai kreipėsi į asociacijos AVAKA direktorių Darių Vaitiekūną, prašydamas pagalbos dėl autorinių teisių pažeidimo.

„UAB „Cinemark“ sukurtas meninis filmas „Ekskursantė“, kuris dar aktyviai kviečiamas dalyvauti įvairiuose pasaulio festivaliuose ir Lietuvos Respublikos ambasadų renginiuose, yra neleistinai patalpintas į „Youtube“ ir „Google“ svetaines ir netgi su informacija „žiūrėti filmą nemokamai“, – teigė A.Šemeškevičius. 

Filmo „Ekskursantė“ premjera Lietuvos kino teatruose įvyko 2013 metų rugsėjį. Pernai gegužę ši juosta pelnė tris „Sidabrinės gervės“ statulėles: Pranas Morkus buvo apdovanotas už geriausią metų scenarijų, Ramūnas Greičius – už geriausią operatoriaus darbą, o Anastasija Marčenkaitė – už geriausią aktorės vaidmenį.

Filmas buvo neleistinai patalpintas internete 2015 m. sausio 27 d. „Šaltinio negalime nustatyti, tačiau manau, kad filmas kažkieno buvo pavogtas, rodant jį Maskvos filmų archyvariume „Belije stolbi“, – kalbėjo „Ekskursantės“ prodiuseris A.Šemeškevičius.

AVAKA nedelsiant informavo Youtube svetainę, kad joje patalpintas turinys neturi filmo autorių leidimo ir pažeidžia jų teises, o kartu pasidomėjo onlinefilmai.tk svetainės turiniu. Paaiškėjo, kad ten yra neteisėtai patalpinta ir daugiau lietuviškos kino bei televizijos produkcijos, kurios autoriai neturi su svetaine jokių sutarčių. 

„Kreipiausi į pasaulyje lyderiaujantį nemokamų internetinių puslapių registratorių, kuris registruoja internetinius vardus su Naujosios Zelandijos Tokelau salų (TK), Malio (ML), Centrinės Afrikos respublikos (CF), Ekvatoriaus Gvinėjos (GQ) ir kitais šalių kodais. Informavau, kad minėtame puslapyje yra neteisėtai viešai skelbiami mūsų asociacijos narių kūriniai. Prašiau imtis priemonių, kad būtų sustabdytas piratavimas“, - pasakojo AVAKA vadovas D.Vaitiekūnas.

Šiąnakt jis sulaukė gerų žinių – „Youtube“ svetainė pašalino neleistiną turinį, o piratinis puslapis onlinefilmai.lt buvo uždarytas.

„Viena iš mūsų pareigų – užkirsti kelią neteisėtam kūrinių naudojimui. Todėl džiaugiamės, kad kūrėjai į mus kreipėsi ir kad galėjome padėti. Internetas kinui ypač svarbus, ne tik dėl pozityvių kūrinio sklaidos galimybių, bet ir dėl atvirkštinės įtakos - per jį kūrėjai praranda daug pinigų. Todėl ir ateityje AVAKA teiks prioritetą sisteminiam monitoringui ir imsis efektyvių problemos sprendimo būdų“, - teigė D.Vaitiekūnas.   

„Aš tiesiog žmogiškai džiaugiuosi, kad reikalas pajudėjo ir susitvarkė, kad AVAKA ėmėsi spręsti klausimą. Džiaugiamės už asociacijos iniciatyvą“, - sakė „Ekskursantės“ prodiuseris A.Šemeškevičius.

AVAKA kviečia muzikos klipų kūrėjus registruoti savo kūrinius

Remiantis atlikto tyrimo duomenimis, AVAKA kompensacinį atlyginimą už 2014 m. skirstys ne tik kino ir TV produkcijai, bet ir muzikinių klipų teisių turėtojams. Todėl kviečiame muzikinių klipų kūrėjus nuolatos teikti registracijas AVAKA nurodant kokiomis proporcijomis ir kokiems teisių turėtojams šis atlyginimas turėtų būti išmokėtas. Siekiant, kad priskaičiuotas atlyginimas teisių turėtojams būtų išmokėtas dar šiais metais, raginame suskubti registracijas pateikti iki 2015 m. gegužės 15 d. 

LR Kultūros ministro 2014 m. birželio 11 d. įsakymu Nr. ĮV-443 Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA buvo paskirta atsakinga asociacija paskirstyti ir išmokėti kompensacinį atlyginimą už kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais audiovizualinių kūrinių gamintojams ir atstovaujamiems AV kūrinių autoriams.


Detalesnė informacija:

El.paštu: Inga@avaka.lt; 

Telefonu: (+370) 620 52 877;

Adresu: Vingrių g. 6a, Vilnius

Tinklaraštininkas apkaltino filmo apie Saulių ir Paulių kūrėjus

Komedijos “Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius” kūrėjai pranešė, jog sulaukė netikėto kaltinimo - 29 metų tinklaraštininkas V. Ž.  teigia, kad originalus filmo scenarijus yra neva nukopijuotas nuo jo kūrinio. Filmo kūrėjai kaltinimus laiko absurdiškais ir dėl šio atvejo kreipėsi į AVAKA  (Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociaciją), o pažeidėjo kreipimąsi vadina noru pasipelnyti.

“Filmo scenarijų kūrėme drauge su Simonu Aškelavičiumi, visi personažai ir jų nuotykiai yra mūsų originaliai sugalvoti. Tokie, staiga mesti kaltinimai kopijavimu - visiškai nepagrįsti”,- sako filmo režisierius ir prodiuseris Ričardas Marcinkus. 

Prieš kelias dienas jis, filmo režisierius Simonas Aškelavičius ir operatorius Julius Sičiūnas netikėtai gavo raštišką pretenziją dėl kūrinio plagiavimo ir reikalavimą atlyginti nuostolius ar moralinę žalą. Pretenziją atsiuntė V.Ž., kuris teigia, kad filmo “Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius” scenarijus yra neva nukopijuotas nuo jo rusiškame tinklaraštyje www.diary.ru  publikuotų apsakymų  “Broliai Ramanauskai”. Juos jis esą pasirašė “Vlad Gimbicki” slapyvardžiu.

“Nebuvome girdėję nei apie tokio tinklapio egzistavimą, nei apie tokį autorių ir jo kūrinį. Mesti kaltinimai yra absurški -  autorius lygina, kad ir jo, ir mūsų kūrinyje pagrindiniai veikėjai rūko, vartoja alkoholį, kad susiduria su sudėtingomis gyvenimiškomis situacijomis”,- sako R. Marcinkus. -“Jei kūrinius lygintume pagal tokius kriterijus, tai visi literatūros kūriniai, dainos ir filmai galėtų būti traktuojami kaip vienas kito kopija”.

Gavę pretenziją filmo autoriai sako susipažinę su minimu autoriaus kūriniu. Vienintelis tiesioginis sutapimas, kad herojų vardai yra tokie patys - Saulius ir Paulius. “Tokiais vardais pavadinome filmo herojus, nes jie juokingai kartu skambėjo. Tai - atsitiktinumas, kad ir  tinklaraštininkas sugalvojo tokius pačius savo apsakymų herojų vardus”,- sako R. Marcinkus.

Pasak prodiuserio, iš pradžių dingtelėjo, galbūt, tinklaraštininkas išties jautriai reaguoja į herojų vardų filme sutapimą ir tiki, kad jo kūriniu pasinaudota.  Tačiau aplinkybės rodo, kad tai gali būti siekio pasipelnyti atvejis.

“Po filmo premjeros jis nesikreipė į mus nei raštu, nei telefonu, nei kitu būdu. Pretenziją atsiuntė tik dabar, praėjus porai mėnesių, kai filmas jau surinkęs visas galima pajamas. Todėl įtariame galimą pareiškėjo norą pasipelnyti”, - sako prodiuseris R. Marcinkus. 

Dėl šio atvejo filmo autoriai kreipėsi į juos atstovaujančią AVAKA. Organizacijos vadovas Darius Vaitiekūnas sako, kad, palyginus abu kūrinius, teisinio pagrindo manyti, kad filmo scenarijus yra V.Ž. kūrinio plagiatas - nėra. “Autorinis kūrinių herojų, vardų, amžiaus ir panašių aplinkybių sutapimas negali būti laikomas pažeidimu, kadangi tai yra bendrinės aplinkybės ir negali būti laikomi autorių teisių objektais”,- komentuoja D. Vaitiekūnas.

Simono Aškelavičiaus ir Ričardo Marcinkaus sukurta komedija “Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius” kino teatruose pradėta rodyti nuo 2015 m. vasario 6 d. Filmas per visą rodymo laikotarpį surinko virš 450 tūkst. eurų pajamų.

Patarimai kūrėjams apie socialines garantijas AVAKA seminare

Asociacija AVAKA toliau tęsia seminarų ciklą. Jau šį trečiadienį balandžio 29 d. galėsite pasiklausyti Auditorės Jurgitos Navikienės patarimų apie kūrėjo socialines garantijas. Šiai temai keliami klausimai: 
Deklaracijų pateikimo ir pildymo niuansai. 
Ką rinktis autoriui: verslo liudijimą, individualią veiklą ar darbą pagal autorines sutartis? Privalumai ir trūkumai.
Pensijų fondai iš autoriaus perspektyvos. Kas yra „pakopos“ ir kuo jos skiriasi?
Bankų paskolos. Ar autorius gali kreiptis į banką prašydamas suteikti paskolą, ar bankas rimtai nežiūri į dirbančius be darbo sutarčių?
Sodros mechanizmas dėl įmokų už sveikatos draudimą. Kodėl pavėlavus susimokėti nutraukiamas draudimas?
Kviečiame pasinaudoti galimybe susitikti su šios srities specialiste ir užduoti Jums rūpimus klausimus!
Registracija: www.avaka.lt/seminarai
Plačiau: čia