Gegužė 2015

Pratęsta filmų, sukurtų 2014 m., registracija dėl kompensacinio atlyginimo išmokų

Asociacija AVAKA, bendradarbiaudama su Lietuvos kino centru, sutarė, kad AVAKA remdamasi LKC filmų registro duomenimis apie 2014 m. sukurtus filmus, paskirstys dalį kompensacinio atlyginimo už atgaminimą asmeniniais tikslais šalies kino kūrėjams.
Raginame kino kūrėjus, kurių filmai  buvo sukurti  2014 metais,  suskubti pateikti registracijas, kadangi tik užregistravus šiuos filmus Lietuvos kino centre, jiems bus priskaičiuota dalis kompensacinio atlyginimo. Registracijų priėmimas pratęsiamas iki 2015 m. gegužės 18 d. 
LKC nuolatos priima filmų registracijas, tačiau šis nustatytas terminas svarbus asociacijai AVAKA bei patiems filmų teisių turėtojams, kadangi remiantis šiomis registracijomis AVAKA skirstys dalį kompensacinio atlyginimo teisių turėtojams už 2014 m.
Platesnę informaciją apie atlyginimą už atgaminimą asmeniniais tikslais (kitaip dar vadinamą tuščios laikmenos arba kompensaciniu atlyginimu),  jo paskirstymą ir išmokėjimą Jums suteiks Asociacijos AVAKA administracija tel.: (+370) 620 52 877.

Išsamesnė informacija dėl registracijos:
LKC : j.bulyte@lkc.lt
AVAKA : inga@avaka.lt

AVAKA lengvina autorių gyvenimą: rengiama teisinė sutartis, kuria galės naudotis visi

Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA tęsia nemokamų seminarų ciklą, kino ir televizijos autorius bei prodiuserius šviečiantį apie autorių teises, socialines garantijas, finansinius aspektus ir kt. Gegužės 28 dieną Vilniaus mokytojų namuose vyksiančiame seminare teisininkas dr. Ąžuolas Čekanavičius pateiks rekomendacijas sutarčių sudarymui.

„Bendroji tendencija yra ta, kad autoriai atsiriboja nuo teisinių dalykų ir sutarties sudarymo stadijoje su kontrahentais net nekalba apie daug aspektų, kurie tampa labai svarbūs ir aktualūs vėliau, - teigia advokatas dr. Ą.Čekanavičius. - Dažnai sprendžiant atsiradusias problemas, susijusias su kūrinio panaudojimu, perduotų teisių apimtimi, išaiškėja situacija, kad apie daugelį dalykų sutarties šalys nekalbėjo ne tik sudarydamos sutartį, bet ir visą jos vykdymo laikotarpį. Jų neaptarimas sutartyje dažnai lemia atitinkamas teisines pasekmes, kurios netenkina vienos iš sutarties šalių. Tai ir yra esminė klaida.“

Pasak būsimojo seminaro lektoriaus, svarbiausia yra suprasti susitarimo esmę ir būti tikram, dėl ko yra susitarta.

„Jeigu autorius visiškai supranta, kad už fiksuotą atlyginimą perduoda autorių turtines teises į kūrinį visam autorių teisių galiojimo laikotarpiui - puiku! Bet jeigu autorius nori perduoti teises tik Lietuvos teritorijoje, arba nori atlyginimą susieti su tam tikru kūrinio panaudojimo mastu ateityje, tada tai jau reikia atskirai numatyti, - sako teisininkas. - Be abejo, yra esminės sutarties sąlygos, be kurių sutartis apskritai nebūtų laikoma sudaryta, bet visos kitos yra jau šalių susitarimo dalykas.“

AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas įsitikinęs, kad autorių ir prodiuserių darbą labai palengvintų pavyzdinė sutartis, kuria remdamiesi jie nesunkiai galėtų sudaryti teisiškai pagrįstą bendradarbiavimą.

„Todėl su advokatu Ą.Čekanavičiumi parengėme rekomendacinę, šabloninę sutartį, kurios pagrindiniai aspektai ir bus pristatyti seminare. Jo dalyviai vėliau galės realiai pasinaudoti šia sutartimi savo darbe“, - sako D.Vaitiekūnas.

Tai bus jau penktasis AVAKA rengiamas seminaras iš ciklo „Kita kūrybos pusė“. Projektas dalinai finansuojamas pagal LR Kultūros ministerijos Kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą. Artimiausias seminaras vyks Vilniaus mokytojų namų „Svetainėje“, I aukšte, gegužės 28 dieną nuo 14 val. Registracija vyksta el.paštu projektai@avaka.lt.

AVAKA įspėja: parsisiųsdami lietuviškus filmus nelegaliai rizikuoja milžiniškomis baudomis

Vos pasirodė režisierių Ričardo Marcinkaus ir Simono Aškelavičiaus filmo „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ DVD, filmas atsidūrė ir piratiniuose tinklapiuose. Kūrėjus atstovaujanti asociacija AVAKA ėmėsi griežtų priemonių. Asociacija įspėja, kad nelegalus filmo platinimas ir parsisiuntimas numato ne tik administracinę, bet ir civilinę atsakomybę.
„Nelegalus lietuvių autorių filmų demonstravimas internete ir parsisiuntimas iš jo yra šių dienų piktžaizdė, su kuria kovosime teisinėmis priemonėmis, - sako audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas. – Filmo „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ kūrėjai – kompanija „Full Screen“ kreipėsi į mus, kai tik pastebėjo, kad filmas neteisėtai platinamas internete. Juos atstovaudami, visiems piratiniams puslapiams išsiuntėme reikalavimą pašalinti turinį. Šiuo metu atliekamas aktyvus šios veiklos interneto monitoringas. Jei nepavyks taikiai išspręsti problemos, bus surašyti ieškiniai, kreipsimės į teismą.“
Pasak D.Vaitiekūno, AVAKA koncentruojasi į visų atstovaujamų lietuviškų filmų – ne tik minėtos juostos neteisėtą platinimą internete. Asociacijos vadovas pabrėžia, kad piratiniai tinklapiai neinformuoja savo vartotojų apie tai, kad filmų teisės yra aktyviai ginamos. O tai reiškia, kad gali nukentėti ne tik filmo nelegalus platintojas, bet ir jį atsisiuntęs žmogus.
„Atsakomybė tenka tam žmogui, kuris yra sudaręs interneto prieigos sutartį. Todėl jaunimas gali pridaryti rūpesčių savo tėvams ar seneliams, kurių vardu registruotas internetas. Savo prieigą prie interneto reikia saugoti, nes gavus civilinį ieškinį nepakaks atsiprašyti, kad vaikaičiai žaidė internete. O pateikiami ieškiniai gali siekti iki 1000 MGL  - 130 tūkstančių litų, apie 37 tūkstančius eurų“, - teigia D.Vaitiekūnas.