Rugsėjis 2015

AVAKA interneto "erelius" stabdys ieškiniais

Kino ir televizijos kūrėjų teises administruojanti ir jų interesus santykiuose su kūrinių naudotojais atstovaujanti asociacija AVAKA užtikrintai tęsia kovą su filmų piratais, kurių nežabota veikla daro žalą kūrėjams. Asociacija kuria unikalią sistemą ir pradeda konkrečius teisinius žingsnius, galinčius tapti įrankiu, kuris pakeis situaciją iš esmės. 


Jau kurį laiką AVAKA aktyviai gina asociacijos narių teisėtus interesus santykiuose su internetinių puslapių administratoriais. „Šiuo metu esame parengę aiškią administravimo internete strategiją, kuri padės užtikrinti, kad mūsų asociacijos narių kūriniai nebūtų platinami internetinėse svetainėse neteisėtai. Kuriamas kompleksinis AVAKA nariams skirtas produktas, siekiant patenkinti tiek kūrėjų, tiek ir kūrinių naudotojų poreikius ir interesus, - pasakojo AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas. - Išanalizavę praeityje taikytą praktiką kovoje su internetiniais piratais Lietuvoje ir pasaulyje, akivaizdžiai matome, kad internetinių svetainių uždarymas nėra veiksmingas. Strategija yra skirta konkrečiam teisių gynimui, o ne „kovai su piratavimu“, kaip dažnai yra įvardijama žiniasklaidoje. Mūsų veiksmai konkretaus pažeidimo atveju leis ne tik pašalinti pažeidimą, bet ir išieškoti kompensaciją iš pažeidėjų. Dėl to kuriame unikalią interneto monitoringo sistemą, kuri padės šalinti neteisėtai skelbiamą turinį internetinėse svetainėse. Esame tikri, kad toks būdas šiandien yra pats efektyviausias ir greičiausiai įgyvendinamas, siekiant užtikrinti autorių teisių apsaugą skaitmeninėje erdvėje.“
Lietuvoje veikiantys teisės aktai yra palankūs autorių ir gretutinių teisių turėtojams, tačiau apginti pažeistas teises – gana problematiška. „Atrodo, kad teisių apsauga internetinėje erdvėje yra tik teisių turėtojų galvos skausmas. Mūsų advokatų kontora, dirbdama kartu su AVAKA, imasi šios nelengvos užduoties, - teigė advokatų profesinės bendrijos „SGKA Legal“ partneris - advokatas Linas Songaila. - Teisių pažeidėjai bus persekiojami reiškiant civilinius ieškinius teismuose. Už pažeidimus įstatymas numato teisių turėtojo pasirinkimu prisiteisti nuostolius arba kompensaciją, kurios dydį kiekvienu konkrečiu atveju nustato teismas. Procesas sudėtingas, tačiau mes stengsimės, kad jis vyktų kaip galima greičiau, paprasčiau, kad teismus pasiektų bylos dėl tokių pažeidimų, kuriuos padarę asmenys nesistengė ginčų sureguliuoti taikiai abiems pusėms priimtinu būdu. Siekiame įsitikinti, kiek yra efektyvus teisės aktuose numatytas teisminis teisių gynimo būdas, kiek teismai yra lankstūs ir operatyvūs nagrinėdami bylas dėl autorių ir gretutinių teisių pažeidimo internetinėje erdvėje. Vėliau šią informaciją apibendrinsime ir pateiksime asociacijai AVAKA, kad ji inicijuotų ATGTĮ pakeitimus.“
„Esame su antstoliu užfiksavę pažeidimus, kai kūriniai neteisėtai platinami torrent klientų. Aktyvaus monitoringo metu nustatėme pažeidimus internete, kai interneto vartotojai neteisėtai dalinosi mūsų asociacijos narių filmu „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“. Pagal internete platinamo filmo „Hash“ indeksą antstoliai konstatavo pažeidimą ir buvo nustatyti konkretūs asmenys, platinantys šį filmą. Rengiame civilinius ieškinius teismui dėl patirtos žalos“, - teigė D. Vaitiekiūnas.
Tolimesni veiksmai pateiks daugiau atsakymų į tai, kaip veikia Lietuvos Respublikos įstatymai ir kas atsakingas už neteisėtą kūrinių platinimą.
„Interneto vartotojai pažeidinėja mūsų atstovaujamų kūrėjų teises, nors mes interneto svetainių administratorius nuolat informuojame, kad savo vartotojus informuotų apie galimus ieškinius ir civilinę atsakomybę, kompensacijos dydį dėl galimo pažeidimo. Todėl dar kartą visų interneto vartotojų prašome naudotis kūriniais tik teisėtais būdais, kurių pasirinkimas tikrai yra. Šiuo metu laukiame dar vieno didžiausių Lietuvos Torrent P2P tipo tinklalapio administracijos sprendimo šalinti filmą. Jei nešalins įstatymų nustatyta tvarka, prieš vartotojus, kurie skleidžia filmą (seeder‘ius) taip pat imsimės atitinkamų teisinių veiksmų“, - kalbėjo D. Vaitiekūnas.

Kviečiame į Prodiuserių ir Autorių gildijų susirinkimus

Kviečiame į Prodiuserių ir Autorių gildijų susirinkimus, kuriuose bus renkami nariai į AVAKA Tarybą. Susirinkimo darbotvarkė: AVAKA Autorių ir Prodiuserių gildijos narių rinkimai į AVAKA tarybą.

Prodiuserių gildijos susirinkimo data: 2015 m. rugsėjo 28 d. 10 val. 
Autorių gildijos susirinkimo data:  2015 m. rugsėjo 28 d. 12 val.

Nesusirinkus kvorumui, t.y. reikiamam narių skaičiui (1/3 gildijos narių) šaukiami pakartotiniai Prodiuserių ir Autorių gildijos susirinkimai.

Pakartotinio Prodiuserių gildijos susirinkimo data: 2015 m. rugsėjo 30 d. 10 val. 
Pakartotinio Autorių gildijos susirinkimo data:  2015 m. rugsėjo 30 d.  12 val.

Gildijų susirinkimai vyks Lietuvos kinematografininkų sąjungos patalpose, adresu Vasario 16-osios g. 8, Vilniuje.


Artūras Palekas: Ar tikrai platintojai yra tik tarpinė grandinė tarp kūrėjų ir vartotojų

Po vasaros atostogų Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA sugrįžta ir tęsia nemokamų seminarų ciklą, skirtą kino ir televizijos kūrėjams, “Kita kūrybos pusė”. Artimiausio seminaro, vyksiančio rugsėjo 24 dieną, tema, susijusi su audiovizualinių kūrinių sklaida, Seminaro pranešėjas -  UAB “Acme Film” direktorius Artūras Palekas, kuris pasidalins savo patirtimi, apžvelgs pagrindinius filmo atsiradimo etapus ir koks vaidmuo tenka platintojui. “Netylant diskusijoms apie rinkos konsolidavimą, bendrą Europos rinką ir platintojų eliminavimą, bus galimybė padiskutuoti kuo tai pagrįsta, ir ar tikrai platintojai yra tik tarpinė grandinė tarp kūrėjų ir vartotojų” – sake A. Palekas.

Tai bus jau septintasis AVAKA rengiamas seminaras iš ciklo „Kita kūrybos pusė“. Projektas dalinai finansuojamas pagal LR Kultūros ministerijos Kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą. 

Seminaras vyks Vilniaus mokytojų namų „Svetainėje“, I aukšte, rugsėjo 24 dieną nuo 14 val. Daugiau informacijos apie seminarus adresu www.avaka.lt/seminarai. Registracija vyksta el.paštu projektai@avaka.lt. 

Kviečiame į pakartotinius Prodiuserių ir Autorių gildijų susirinkimus

Informuojame, kad rugsėjo 28 d. šaukti Prodiuserių ir Autorių gildijos susirinkimai neįvyko, nes nesusirinko reikiamas narių skaičius t.y. nebuvo kvorumo.

Todėl K V I E Č I A M E į pakartotinius Prodiuserių ir Autorių gildijos susirinkimus, kurie turės teisę priimti sprendimus neįvykusių susirinkimų darbotvarkės klausimais, nepaisant dalyvaujančių narių skaičiaus.

Pakartotinio Prodiuserių gildijos susirinkimo data: 2015 m. rugsėjo 30 d. 10 val.
Susirinkimo darbotvarkė: AVAKA Prodiuserių gildijos nario rinkimai į AVAKA tarybą.

Pakartotinio Autorių gildijos susirinkimo data: 2015 m. rugsėjo 30 d. 12 val.
Susirinkimo darbotvarkė: AVAKA Autorių gildijos nario rinkimai į AVAKA tarybą.

Gildijų susirinkimai vyks Lietuvos kinematografininkų sąjungos patalpose, adresu Vasario 16-osios g. 8, Vilniuje.

Kviečiame dalyvauti!