Sausis 2017

"Auksinių gaublių" apdovanojimuose triumfavo "Kalifornijos svajos"

Sausio 9-ąją Los Andžele įvyko 74-ieji „Auksinių gaublių“ („Golden Globe Awards“) apdovanojimai, kuriuose miuziklas „Kalifornijos svajos“ (La La Land, rež. Damien Chazelle), pelnė visus apdovanojimus, kuriuose buvo nominuotas.

Šiam filmui įteikti 7 „Auksinių gaublių“ apdovanojimai: geriausias miuziklas/komedija, geriausia miuziklo/komedijos aktorė (Emma Stone), geriausias miuziklo/komedijos aktorius (Ryan Gosling), geriausias režisierius (Damien Chazelle), geriausias scenarijus (Damien Chazelle), geriausia daina („City of Stars“), geriausias muzikos takelis (Justin Hurwitz). 

Iš 5 nominantų, geriausios dramos apdovanojimas įteiktas filmui „Mėnesiena“ („Moonlight“,  rež. Barry Jenkins).

Geriausios dramos aktorės nominacija atiteko Isabelle Huppert  („Elle“, rež. Paul Verhoeven), o geriausiu aktoriumi tapo Casey Affleck („Manchester by the sea“, rež. Kenneth Lonergan).

Geriausias draminis serialas – „Karūna“ („The Crown“, rež. Peter Morgan ), o Claire Foy tapo geriausia  draminio serialo aktore.

Visus apdovanojimus rasite >>>


11-ASIS VILNIAUS TARPTAUTINIS TRUMPŲJŲ FILMŲ FESTIVALIS

Sausio 18-29 dienomis didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Ukmergėje vyks vienas didžiausių Baltijos šalyse Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, kurio metu pristatomi naujausi trumpo metro filmai iš viso pasaulio. 

Festivalyje bus pristatomos šios programos: Nacionalinė konkursinė programa, tarptautinė konkursinė programa, specialiosios programos. Specialiojoje programoje lietuviško kino mylėtojai galės išvysti režisieriaus Artūro Jevdokimovo filmų retrospektyvą, programą – Lūžio kinas:1988-1992 m. bei 2016 m. naujai pagamintus filmus.

Tarptautinėje konkursinėje programoje vaidybiniai, animaciniai, dokumentiniai, fantastiniai, eksperimentiniai filmai bei komedijos. Tarp jų pamatyti galėsite ir daugiausia seansų turėsiantį Suomijos dokumentinį trumpo metro filmą „Slaptas drugių gyvenimas“ („The secret world of moths”, rež. Hannes Vartiainen, rež. Pekka Veikkolainen). Filmas yra sukurtas naudojant 3D kompiuterinę tomografijos technologiją, kuri leis iš arčiau susipažinti su gamtos objektais. Svarbu paminėti, kad „Slaptas drugių gyvenimas“ – pritaikytas rodyti tik gaubtame kupoliniame ekrane. 

 Daugiau apie festivalį bei programą rasite čia >>>

"KITA KŪRYBOS PUSĖ" - kūrybiški ir informatyvūs 2016 m.


 „Kita kūrybos pusė“
seminarai jau antrus metus organizuojami TV bei kino autoriams, prodiuseriams,
audiovizualinio sektoriaus atstovams, kuriuose pateikiama autoriams aktualiausia ir naujausia informacija.

 2016 m. „Kita kūrybos pusė“ (II etape) surengti 9 seminarai. Kalbėta apie audiovizualinių kūrinių autorių teises, jų administravimą, atsakomybes bei dažniausiai pasitaikančius pažeidimus.  Pristatyta INAC veikla Lietuvoje, YuoTube kanalo sklaidos galimybės audiovizualinių kūrinių autoriams. Supažindinta su legaliomis kino platformomis: www.kinofondas.lt bei www.e.kinopasaka.lt, „Kūrybiška Europa: MEDIA“ programos galimybėmis audiovizualinių kūrinių kūrėjams.  

Įvykusių seminarų atmintinė >>>


2017 m. bus tęsiamas projektas „Kita kūrybos pusė“ (III etapas), kuriame bus dar daugiau naudingos ir įdomios informacijos audiovizualinio sektoriaus atstovams.

„Kita kūrybos pusė“ dalinai finansuojama iš LR Kultūros ministerijos „Kūrybinės veiklos ir autorių gretutinių teisių apsaugos programos“. 

Jei turite pasiūlymų, patarimų ar klausimų, rašykite projektai@avaka.lt 

Kviečiame teikti paraiškas "Tarptautiniam Europos nepriklausomų filmų festivaliui (ÉCU)"

Paryžiuje balandžio 21-23 dienomis vyks ÉCU (The Europian Independent Film Festival) Tarptautinis Europos nepriklausomų filmų festivalis, kurio metu pristatoma apie 100 nepriklausomų filmų iš viso pasaulio. Šie filmai vertinami 14-oje konkurso kategorijų. 7-iose kategorijose suteikiama galimybė varžytis ir ne Europos kino kūrėjams (Amerika, Australija, Afrika, Azija). 

2017 m. kino kūrėjai kviečiami teikti trumpametražių ir ilgametražių filmų paraiškas konkursui šiose kategorijose:

Europos kategorijos:
Pilnametražis vaidybinis filmas (Dramatic Feature)
Trumpametražis vaidybinis filmas (Dramatic Short)
Dokumentika (Documentary)
Animacinis filmas (Animated Film)
Muzikinis vaizdo klipas (Music Video)
Eksperimentinis filmas (Experimental Film)
Komedija (Comedy Film)

Pasaulinės kategorijos (Europa ir kitos pasaulio šalys):
Studentų filmas (Student Film)
Scenarijaus konkursas (Much More than a Script Competition)
Arabų sekcija (Arab Section)

Ne Europos šalių kategorijos:
Pilnametražis filmas (Dramatic Feature)
Trumpametražis films (Dramatic Short)
Dokumentika (Documentary)

Reikalavimai bei terminai paraiškoms >>> 

"Kino fondas" išsiaiškino, kam rūpi lietuviškas kinas


Lietuvoje nuo 2015-ųjų veikianti tiek archyvinių, tiek naujų lietuviškų filmų platforma „Kino fondas“ vis labiau populiarėja tarp žmonių, kurie filmus žiūri tik legaliai. Tačiau inicijuota apklausa rodo, kad vis dar nemažai tokių, kurie ne tik nenori mokėti už kino teatro bilietą, bet ir nesinaudoja legaliai veikiančia nemokama kino filmų platforma, o piratauja nelegaliose interneto svetainėse.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko susidomėjimo lietuvišku kinu tyrimą skirtinguose šalies regionuose, iš viso 65-iuose taškuose. Buvo apklausta 1015 skirtingo išsilavinimo ir socialinio statuso žmonių nuo 18 iki 75 metų amžiaus.

Apklausa parodė, kad šiais laikais kino filmus žmonės dažniausiai žiūri namuose, per televizorių, - taip atsakė net 68 procentai respondentų ir tik 9 procentai teigė filmus žiūrintys kino teatruose. Be to, didelė dalis jų nežiūrės filmo, jei jo patrauklumo ir bilieto kainos santykis nebus lygiavertis. Kaina lemia apsisprendimą, ir jei ji per aukšta – 36 procentai žmonių seanso kino teatre tiesiog atsisako.  

Lietuviškus filmus kino teatruose apklaustieji žiūri rečiau nei kartą per metus, tokių buvo net 39 procentai. Didmiesčiuose rezultatai džiugina labiau: žmonės apsilanko kino teatre dažniau nei kartą per tris mėnesius.

Televizija – išeitis lietuviškų filmų mėgėjams: 85 procentai jų renkasi tautinę produkciją rodančią LRT ir jos mediateką (14 proc.), penktadalis lietuvišką filmą mėgsta pasižiūrėti kino salėse, 4 procentai renkasi kinofondas.lt interneto svetainę, leidžiančią peržiūrėti bene 300 lietuviškų filmų nešiojamame kompiuteryje arba atsisiuntus mobiliąją aplikaciją į išmanųjį telefoną ar planšetę.

„Kokį tik prisimintum lietuviško vaidybinio filmo pavadinimą iš savo vaikystės – jis bus šioje platformoje. Yra ir istorinių dokumentinių filmų, pavyzdžiui „Achilo kulnas“, pasakojantis apie Arvydo Sabonio ir „Žalgirio“ debiutą 1986 metų Europos čempionų taurės turnyruose. Visus šiuos filmus galima pasižiūrėti nemokamai bet kur, kur esi tuo metu. Taip pat „Kino fondas“ kaupia  filmus, pasirodžiusius pastaraisiais metais. Vienas tokių – Algimanto Puipos „Edeno sodas“. Kai kurie naujausi filmai turi peržiūros mokestį, bet jis yra visai menkas – nuo 1,49 iki 2,49 euro, – pasakojo projektą vykdančios Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.

Tačiau nors „Kino fondas“ išties suteikia platų spektrą įvairaus žanro filmų bei galimybę juos išvysti legaliai, bent 25 procentai apklaustųjų prisipažino kartais ieškantys filmų internete nelegaliai. 

„Mano nuomone, tai yra tiesiog dėl nežinojimo. Kitu atveju, jei tu turi didžiulę legalią kino filmų platformą, kurioje dauguma filmų – nemokami, vargu ar ieškosi kito, piratinio varianto, – sakė D. Vaitiekūnas. – Projektu „Kino fondas“ mes kaip tik ir siekiame mažinti internetinį piratavimą, skatiname žiūrovus su lietuviška produkcija susipažinti legaliai, suteikiant „streaming“ galimybę.“

 Projektas yra dalinai finansuojamas iš Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos administruojamos kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos.

Nuotraukoje: Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas
Fotografas: Rytis Šeškaitis

Naujausi Lietuvių filmai debiutavo Trieste


Tarp kitų Baltijos šalių bei Prancūzijos filmų Trieste vykusiame kooprodukcijos forume „When East Meet West“ debiutavo naujausi lietuvių autorių filmai. 

Italijoje pristatytas audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA narės Marijos Stonytės kino projektas  „Švelnūs kariai“ („Gentle Warriors“) bei Tomo Smulkio „Žmonės, kuriuos pažįstame“  („People We Know Are Confused“). 

Parodytas jau ne viename tarptautiniame festivalyje pristatytas Andriaus Blaževičiaus filmas „Šventasis“ („The Saint“), kurį žiūrovai Lietuvoje išvys jau šiais metais. Filme pasakojama apie darbo netekusį vyrą, jo kasdienybę ir Jėzų Kristų išvydusio vyro paieškas. 

Neliko nepastebėtas ir Audriaus Stonio filmas „Moteris ir ledynas“ („Woman and Glacier“) – tai intriguojanti istorija apie Kazakstane gyvenančią, ledyno tyrinėjimams pasišventusią lietuvių mokslininkę Aušrą Revutaitę. 

Tumpametražių filmų programoje debiutavo jaunojo režisieriaus Lauryno Bareišos filmas „Kupranugaris“ („The Camel“), pasakojantis apie dviejų zoologijos sodo prižiūrėtojų gyvenimą bei kupranugario likimą zoologijos sode. Kaip teigia pats režisierius: „Šiame filme man buvo svarbu pavaizduoti abejingumo problemą biurokratinėje sistemoje“.

Taip pat dokumentinių filmų programoje „Last Stop Trieste“ pristatytas Arūno Matelio dokumentinis filmas „Gregoriai. Kita planeta“ („About Stops Runs And Bananas”). 

Daugiau skaitykite >>>

Nuotrauka: WEMW 2017, 3-ioji forumo diena
Fotografai: Katja Galijat, Matjaz Rust